Son dönemde meme kanserindeki artış

Türkiye’de her 8 kadından birini etkileyen meme kanseri, kadın kanseri arasında en sık görülen kanser türüdür. Kansere bağlı ölümler arasında da ikinci sırada yer alan meme kanserinde son 20 yılda en az 2 kat artış gözlemlenmiştir. Ancak, meme kanserinde bilinçlenme ve erken tanı kanserin tedavisindeki başarı oranını yükseltiyor.

Meme kanserinde artışın sebepleri nelerdir?
Bu artışın nedeni olarak modern batı tarzı yaşam gösterilmektedir.

Erken tanıda periyodik taramanın önemi
Memesinden hiçbir şikayeti olmayan kadınlarda olası bir meme kanserinin erken teşhisi için kullanılan yöntemlere tarama yöntemleri denilmektedir. Risk faktörü taşıyan kadınların 20 yaşından itibaren ayda bir kez kendi kendini muayene etmeleri, Risk taşımayan kadınların da 40 yaşından sonra her yıl düzenli olarak tarama testleri yaptırmaları gerekmektedir. Böylece meme kanseri erken evrede fark edilip uygun tedavi yöntemlerine başlanmakta ve tedavi başarısı %80-90 oranında artmaktadır.

Meme kanserinde tedavi yöntemleri
Her hastalıkta olduğu gibi meme kanserinde de birçok tedavi seçeneği mevcuttur. Önemli olan, kanser kitlesinin mamografi ya da biyopsi çalışmalarında erken evrede yakalanabilmesi, oluşturulacak programlara düzenli devam edilmesidir. Böylece, kanser ameliyatla tamamen temizlenebilir, koltuk altlarındaki lenf bezlerinin tamamının alınmasına gerek kalmayabilir ve meme dokusunun korunması mümkün olabilir. Erken evrede kanserin tedavi başarısı çok yüksektir. Öyle ki tedavi başarı şansı %96'lara ulaşmaktadır. Geç evreleri ise bu oran düşmektedir. 

Kanser ileri evreye taşınmış ise hastalar ameliyat sonrasında kemoterapi ya da radyoterapi tedavisine alınır. Bazı durumlarda ise ameliyattan önce kemoterapi verilerek tümör küçültülür daha sonra ameliyat ve radyoterapi uygulanır.

Belirtileri göz ardı etmeyin
Meme kanserinde erken tanının hayati önem taşıdığı ile ilgili bilgilerle hemen hemen her mecrada karşılaşırsınız. Peki erken tanı konması için uzman bir hekime ne zaman başvurmalısınız? Memenizde veya koltuk altınızda ele gelen kitle veya ağrı; meme başından akıntı, meme başında içe doğru çekilme, çökme veya şekil bozukluğu, meme başı derisinde değişiklikler, yara veya kızarıklık, ödem, şişlik, memede büyüme, şekil bozukluğu veya asimetri ya da renginde değişiklik meme kanserinin belirtileri arasında yer almaktadır.

Amaç; memede bir kitle elle ya da gözle fark edilebilir boyuta gelmeden önce düzenli mamografi/ultrason taramalarında daha küçük boyutta iken fark edilmesidir. Bu sayede hem sağlıklı yaşam hem de memenin korunması mümkün olabilir.

Risk faktörlerine dikkat!
Meme kanserinin oluşumda risk faktörlerinin etkisi büyüktür.

  • 50-70 yaş aralığındaysanız,
  •  Birinci ve ikinci derece yakınlarınızda meme kanseri olan varsa,
  • Stresli bir hayata sahipseniz,
  • Bir memenizde daha önce kanser gelişmişse,
  • Çocukluk çağınızda başka kanserler nedeniyle (lenf kanseri vb.) göğüs ışınlaması geçirdiyseniz,
  • Beslenme listenizde yağ bakımından zengin içeriğe sahip besinler var ise,
  • Menopoz dönemindeyseniz meme kanseri riskiniz yüksek demektir. Risk faktörlerinden birine bile sahipseniz bir uzmana başvurmanız ve uygun tarama programlarından yararlanmanız gerekmektedir.
Randevu İçin Ara