Meme kanseri taraması nedir? 

Meme kanseri taraması kanserin erken dönemde saptanabilmesi için yapılan taramadır. Toplumda belirli bir yaşın üzerindeki tüm kadınların yaptırması gereken bu taramaya Mamografi adı verilir. Mamografi dünyada en yaygın kullanılan erken tanı yöntemidir ve Mamografi ile elde edilen görüntüler yardımıyla, memede elle muayene ile saptanamayacak kadar küçük değişiklikler bile erkenden saptanabilir.

 

Mamografi nasıl yapılır?

Mamografide memenin röntgeni çekilir ve kanser erken safhada yakalanmaya çalışılır. Mamografi cihazını kullanan teknisyen yardımı ile memeler mamografi cihazının görüntüleme ünitesine yerleştirilir. İki bölüm arasına sıkıştırılan memelerin iki değişik pozisyonda çekimi yapılır. Teknisyen tarafından nefesin tutulması, sabit durulması gibi basit uyarılar yapılır. Teknisyen çekilen mamografileri inceleyip herhangi bir sorun ile karşılaşmaz ise çekimin tekrarlanmasına gerek yoktur.

 Mamografi ne kadar sürer?

İşlemlerin tamamı yaklaşık 15-20 dakikalık bir zamanda tamamlanmaktadır.

 

Mamografi çektirmeden önce nelere dikkat edilmelidir?

Mamografi işleminden önce meme çevresinde herhangi bir kozmetik ürün kullanılmamalıdır. Bunun dışında kaliteli görüntü alınabilmesi için memelerin bir miktar sıkıştırılması gerektiğinden mamografi için en doğru zaman adet döneminin geçtiği, memelerin hassas olmadığı dönemdir.

 

Mamografide alınan radyasyon tehlikeli mi?

Mamografi çekiminde alınan radyasyon dozu son derece düşüktür. Bu doz, bir kişinin 3 ayda normal olarak maruz kaldığı ya da uzun bir uçak yolculuğunda alınan radyasyon dozu ile eşittir.

 

Ne zaman yapılmalıdır?

40 yaşından sonra senede 1 kez çekim yapılmalıdır. Eğer ailede meme kanseri öyküsü var ise mamografiye başlangıç yaşı 35'e çekilebilir.

 

Kendi kendine muayene nasıl yapılır? 

Meme kanseri belirtilerinin olup olmadığına ‘evde kendi kendine muayene’ yöntemi ile bakmak isterseniz; meme cildinde herhangi bir yara, renk değişikliği, meme ucunda içeri kaçma, damarlarda gözle görülür bir şekilde çoğalma ve belirginleşme, memede portakal kabuğu görünümü ve yoğun bir şekilde kızarma olup olmadığına bakmanız gerekmektedir. Görsel olarak bir problemin olup olmadığı kontrol edildikten sonra meme bölgenize baskı uygulayarak memede bir şişlik, sertlik veya kitle olup olmadığını kontrol etmelisiniz.
Eğer kontrolünüz sırasında yukarıda bahsedilen değişikleri gözlemlerseniz en kısa zamanda merkezimize başvurmanızı öneriyoruz.

Randevu İçin Ara