Meme kanseri nedir? 

Meme kanseri, süt bezleri ve sütü ve meme tam olarak bilinemeyen. Maalesef kontrolsüz bir çoğaldır ve bu yüzden organlara ve dokulara yayılma metastaza neden olur.

8 kadından 1'i meme kanserine yakalanıyor
Meme kanseri, kadınlarda illüstrasyonların sergilendiği birinci sırada yer alıyor. Yapılan araştırmalara göre, 8 kadından biri meme kanserine yakalanıyor. Safında, kadınlarda ve yaşlanıyorsanız, kanserin yakalanmak konusunda bir risk oluşmuyor. Meme kanserine yakalanma vakaları gün geçtikçe artmakla beraber, daha önce bir sınav yapmamaya gerek yok.

Meme kanserine neden olan etmenler nelerdir? 
Meme kanserine neden olan etkenler tam olarak bilinmemekle beraber, genetik yatkınlık yani ailedeki kanser açısından, meme kanserine yakalanma riskini artırıyor. Genetik faktörlerin yine ilk adet yaşının erken olması, ilk doğumun geç yaşta olması, menopoza geç girmek, emzirme süresinin kısa olması, genetik oluşturma ve risk faktörleri arasındaki gösterilmektedir.

Belirtileri nelerdir?
En belirgin belirti memede bulunan kitledir. İki farklı şekilde bir kit içerisinde bulunan huylu içi sıvı dolu bir kese içi vardır. Kistler adet olarak büyürler ve ağrılı olurlar. Menopoz öncesi kırklı yaşlarda sık görülürler. Kanser riski taşıyan kitlelerin olması durumunda farklı bir doku ile doludur. Kist ile katı kitleleri ayırmanın tek yolu ultrasondur.

Diğer belirtiler ise; meme derisinde ve meme başında kalınlaşma, meme başlarının konumu, renk değişimi, şişme, kızarıklık veya yara olması, memede veya memede yer alma, birleşme ile ilgili kitle.

Hangi durumlarda hekime başvurmalıyım? 
Bir yazışma belirtilerin tek bir ya da daha fazla kendinden gözlemlerseniz vakit kaybetmeden bir hekime başvurmanızı tavsiye ederim.

Meme kanserinin evreleri nelerdir?
Meme kanseri 5 evreden yapılmıştır.

Evre 0
İki durumun söz konusu.

İlki, Lobüldeki anormal hücrelerin yüksek riskli işaretçisi olduğu. Kanser riski riski yüksek olan hastalara risk olmaksızın ikiye ayrılır.

İkincisi, kanaldaki kanser öncesi durumdur. Anormal hücreler, kanalın dışına çıkıp meme dokusuna yayılmaktadır. Bu anormal hücreler bazen tedavi edilmezse yayılacağı kanser olur.

Evre 1
Yayınılan meme kanserinin başlangıcı safhasıdır. Tümor 2cm.'den büyük değildir ve kanser antikor yayılma göstermez.

Evre 2
İkinci evrede iki durum gözleniyor.

  1. a) Memede ele gelen, ancak lenf bezlerinde kanser var; ya da 2 cm veya daha küçüktür ve koltuklarda bulunan lenf bezlerine yayılmıştır; ya da 2 cm'den büyük, 5 cm'den küçüktür ve koltuk altı lenf bezlerine yayılmaktadır.
  2. b) Tümor 2 cm'den büyük, 5 cm'den küçüktür ve koltuk altı lenf bezlerine yayılmıştır; ya da 5 cm'den büyüktür ama koltuk altı lenf bezlerine yayılmaktadır.

Evre 3
Üçüncü evrede üç durum gözlem açıktır.

a) Memede ele gelen kitle yoktur, ancak koltuk altı lenf bezlerinde birbirine veya çevre dokulara yapışık kanser vardır; ya da 5 cm veya daha küçüktür ve çevre dokulara veya birbirine yapışık koltuk altı lenf bezlerine yayılmıştır; ya da

5 cm 'den büyüktür ve koltuk altı lenf bezlerine yayılmıştır.

  1. b) Tümörünüzün bir boyuta tabi tutulma ihtimali ve örtülerle örtüşen tümörler.
  2. c) Kanser, köprücük kemiği açık ve komşu boyunda yayılma ve yayılma ve yayılma kolunun yukarı ve yayılma özelliği.

Evre 4
Bu evrede kanser hücrede dğer bölgelerine sıçramış durumdadır.

İnceleme yöntemleri

* mamografi

X-ışını kullanarak memenin rötgeninin çekilerek kontrol edilmesi mamografi denilmektedir. Mamografi çekiminde amaç, meme kanserinin erken evrede tespitabilmesidir. Çünkü, ne kadar erken saptanırsa mümkündür.

Mamografi nasıl çekiliyor?
Mamografide görüntü elde etmek için, görsel dedektör ve kompresyon plakası. Onun memenin önden ve yandan iki farklı poz görüntüsü alınıyor. Bir filmin daha iyi görüntülenmesi ve tanı koymaya yönelik videolar.

* Kendi kendine muayene

20 yaşını geçen kadın her hafta kendi sınıfında bittiği ilk hafta kendi kendini meme muayenesi yapmalıdır. 

Peki kendi kendini muayene nasıl yapılır?
Öncelikle bir aynanın olduğu yer ve kollarınızı aşağı sarkıtarak memenizi gözlemleyin. Daha sonra kollarınızı yukarı kaldırarak, okumaya devam ediniz. Son olarak yine ellerinizi belinize koyun ve büyü doğru eğilerek bakın. Gözlemleme ve dokumanın dikkat edilmesi belirtilmelidir. Elle bir cihazda bir ve birden fazla tarafa ait olan ve bir tarafa giden tarafın elinizin en iyi şekilde ele geçirilmesi. Diğer elinizle memenizin hafifçe baskı uygulayarak kitle olup olmadığını kontrol edin.

Randevu İçin Ara