Gebelikte şeker yükleme testi zararlı mı?


Gebelikte şeker yükleme testinin etkileri hakkında düşünürken kendi beslenme düzenimle ilgili bir tecrübemi sizinle paylaşmak isterim. 3 ay boyunca şeker, ekmek, pirinç, patates ve diğer unlu mamülleri diyetimden tamamen çıkarmışken dün İzmir’de yediğim dondurmanın vücudumda yaptığı etki beni bu konuda oldukça aydınlattı.
Yüksek şeker içeren dondurmayı yemeye başladıktan 15 dakika sonra kalbimde çarpıntı, vücudumda hafif kızarıklık, yanma hissi, yüzümde hafif hacim artışı, zihnimde bulanıklık oldu.Gün boyu devam eden bu olumsuz etkiler nedeniyle şekerin akut etkisini yaşama fırsatı buldum. Kronik etkisinin ne kadar zarar verebileceğini de daha iyi anladım. Gebelere şeker yükleme testi ile ilgili fikrim böylece daha da netleşti. Yüksek şeker elbette bebeğe az ya da çok zarar verir; bundan kuşkum yok. Ama normal beslenmesinde şeker, çikolata, ekmek, börek, çörek olan bir hanımefendinin şeker yükleme testini dert etmesine gerek yok. Zaten kronik olarak bebeği şekere maruz kalmakta. Bir defalık şeker yükleme testi bu zararı çok da artırmaz. Aksine gebelik diyabeti varsa erken anlaşılmasını sağlayarak önlem alma fırsatı vermiş olur, bebeği korur. Bu nedenle şeker yükleme testi rutinde yapılmalıdır diyorum.
Bununla birlikte şekeri beslenmesinden tamamen çıkarmış ve beyaz un içeren gıdaları kısıtlamış olan bir hanımefendinin şeker yükleme testi yaptırması bebeğine kısmen de olsa zarar verebilir. Sadece bu gebelere şeker yükleme testi yaptırmalarını önermem.

 

Randevu İçin Ara