Kalp İçinde Parlak Bölge (Fetusta Kalpte Ekojen Odak)

Kalpte Ekojen Odak Nedir?
Fetusta kalpte ekojen odak diğer bir adıyla Ekojenik intrakardiyak fokus olarak adlandırılan durum, fetusun (bebeğin ikinci ve üçüncü 3 ay içerisindeki adı) ultrasonografik değerlendirlemesi sırasında kalp içerisinde parlak beyaz noktanın gözlemlenmesidir. Genel olarak çapı 3 mm’den daha az olur ve doğuma kadar kendi kendine ortadan kaybolurlar.

Ne zaman ve nasıl fark edilir?
Bu duruma hamileliğin ilk 3 ayı içerisinde rastlanma ihtimali çok düşüktür. İkinci 3 aylık dönemde ise %4 ile %7 oranında gözlemlenmektedir. Hamileliğin ikinci 3 ayında karşılaşılan bu durum genellikle hamileliğin son 2 ay içerisinde kaybolur.

Kalpte ekojen odak tanısı ultrasonografik incelemeler sırasında kalbin içerisindeki parlak beyaz renkli bir noktanın görünmesi ile konur.

Kalpte Ekojen Odağın Anomalilerle Birlikte Gözlemlenmesi
Kalpte ekojen odak bütün hamilelerde ikinci trimester döneminde ortalama %3 ile %4 civarında görülmektedir. Ancak bu oran Down Sendromu (Trizomi-21) %18, Trizomi-13 olgularında ise %39 olarak değişiklik göstermektedir. Bu sebepten dolayı, kalpte ekojen odak görüldüğünde ek anomalinin bulunup bulunmadığı da dikkatli bir şekilde incelenmelidir.

Eğer inceleme sonucunda kromozomal anomali olduğuna dair bulgu tespit edilirse amniosentez veya kordosentez ile kromozom analizinin yapılması gerekir.

Kalpte Ekojen Odağın Tedavisi var mı?
Kromozom anomalisi yoksa yanlızca kalpte ekojen odak saptanması bebekte herhangi bir problem meydana getirmez. Bunu bilmenizde fayda var. Çünkü bu parlaklık doğuma kadar kendiliğinden yok olacak, parlaklık yok olmasa bile bebeğiniz bu oluşumdan dolayı hayatının ilerleyen zamanlarında herhangi bir sağlık problemi ile karşı karşıya kalmayacaktır.

Annenin yapabileceği bir şey var mı?
Kalpte ekojen odak anneden kaynaklı bir durum değildir. Ancak bu durumun ortaya çıkmasında genetik faktörlerin etkili olduğu düşünülmektedir. Annenin yapabileceği birşey yoktur. 

Randevu İçin Ara