Damar yaşınız gerçek yaşınızdır


Gerçek yaşınız kaç?
Dünyaca ünlü hekim Dr. William Osler "İnsanlar gerçekte damarlarının yaşındadır" demiştir. Peki sizin gerçek yaşınız kaç? Damar yaşı ölçümünüzü bölgemizde ilk defa uygulanan "Auto IMT Teknolojisi" ile Ultrapark’ta yaptırmanız mümkün.

Damar yaşınız kaç?
Bölgemizde ilk defa "Auto IMT" teknolojisi ile şah damarınızdan damar yaşınızı belirliyoruz. Kanser en çok korkulan hastalıklardan birisidir ancak ölüm sebepleri arasında alt sıralarda yer alır. En önemli ölüm sebebi aslında kalp ve damar hastalıklarıdır. Öyle ki; insanların yarısı, kalp ve damar hastalıklarından ölmektedir.

Carotid IMT (damar yaşı) ile kalp ve damar hastalıkları arasında %96 bağlantı bulunduğunu biliyor muydunuz?
Damar yaşı hayat sürenize etki eden en önemli faktördür. Damar yaşınızı bilmek demek, yaşam süreniz ve kaliteniz hakkında çok değerli bilgiler edinmek demektir. Böylece yaşam tarzı değişiklikleri ile yaşam sürenizi uzatma firsatı bulabilirsiniz. Yaşam sürenizi en fazla etkileyen şeyin damar yaşınız oldugunu biliyor musunuz? Takvim yaşınız genç olduğu halde damarlarınız yaşlı olabilir. Ya da tam tersi takvim yaşınız ileri olduğu halde damarlarınız genç olabilir. Yaşam süreniz damar yaşınız ile ters orantılıdır. Gerçek yaşınız damar yaşınızdır. Bedeninizi nasıl kullandığınız; beslenme tarzınız, kötü alışkanlıklarınız, stres, spor yapıp yapmadığınız gibi faktörler damar yaşınızı yani gerçek yaşınızı belirler. Sigara içen, obez bir insanın damar yaşı (gercek yaşı) ileri olacaktır. Bu gelecekteki yaşam kaliteniz ve süreniz konusunda belirleyicidir. "Auto IMT teknolojisi" bölgemizde ilk defa Ultrapark İleri Tanı Merkezi’nde! Dünyada bazı merkezlerde bulunan "Auto IMT" teknolojisi ile damar yaşı ölçümünü bölgemizde ilk defa Ultrapark İleri Tanı Merkezi’nde uyguluyoruz. Sigara kullananlar, aşırı strese maruz kalanlar, obezler, masa başı işi yapanlar ve yanlış beslenenler damar yaşınızı öğreneceğiniz "Carotid IMT" testini yaptırın. Saydığımız risk faktörleri damar duvarınızı kalınlaştırarak damar yaşınızı yükseltir. Damar yaşınızın artması "kalp ve damar hastalıklarına" yakalanma olasılığınızı arttırır. Bu hastalıklar da erken ölüm sebeplerini oluşturur.

Nasıl yapılır?
Merkezimize randevu alarak gelmeniz gerekmektedir. İşlem bizzat Uzm. Dr. Cengiz Çankal tarafından, ileri teknoloji ultrasonografi cihazı kullanılarak yapılmaktadır. Yaklaşık 5 dakika kadar süren işlem acı ve rahatsızlık hissi vermez. İşlem sonrası doktorumuz damar yaşınız ve olası riskleriniz hakkında bilgi verecektir. Gereklilik halinde metabolizma uzmanlarına, nöroloji uzmanlarına ya da kalp damar cerrahisi uzmanlarına yönlendirecektir. Yaşam tarzınızı değiştirmeniz gerekiyor ise küçük tüyolar alabileceksiniz.

Carotid IMT(Damar yaşı)
Damar sertliğinin ölçülebilir göstergesidir. Ölçülen CIMT ile klinik olarak damar sertliği risk faktörleri arasında güçlü bağlantı vardır. Gelecekte ortaya çıkabilecek felç, kalp krizi gibi durumlar için yüksek öngörü sağlar.

Carotid IMT(Damar yaşı) testi nedir?
Ağrısız, basit, vücut dışından yapılan bir testtir. Radyoloji uzmanının ofisinde kolayca yapılır. 5 dakika kadar kısa sürer. Hastanın soyunması gerekmez. Radyasyon içermez. Kalp krizi ve felç geçirme riski açısından değerli bilgiler veren ucuz bir yöntemdir. Belirtileri ortaya çıkmamış damar sertliğini ortaya koyar.

Hangi bilgiler elde edilir?
Damar sertliğinin varlığı ya da yokluğu hakkında bilgi Varsa damar sertliği derecesinin değerlendirilmesi İleri dönemde kalp krizi ve felç olasılıklarının tahmin edilmesi Erken tespit ve önlem almaya izin vermesi Asemptomatik (belirtiler henüz ortaya çıkmamış) hastalarda riskin daha doğru derecelendirmesi Zararsız ya da tehlikeli plakların birbirinden ayrımı Damar sertliği hastalığının ilerleyip ilerlemediğinin izlenmesi

CIMT(Damar yaşı) ne kadar zamandır klinik pratikte kullanımdadır?
20 yıldan beri üzerinde pek çok araştırma yapılmıştır. Klinik kullanımı 2002 yılında başlamıştır. Şah damarlarından yapılan IMT ölçümü vücudun diğer damarlarından yapılan ölçümlere göre kalp ve damar hastalıkları hakkında daha çok bilgi verir.

Bu test insanlar için neden önemlidir?
Kalp ve damar hastalıkları en önemli ölüm nedenidir. Önümüzdeki 20 yılda, metabolik sendrom, şeker hastalığı ve bunlara ait sakatlık ve ölümlerde artış beklenmektedir. Damar sertliği ve neden olduğu kalp ve damar hastalıkları hiç olmadıkları kadar önemli hale gelecektir. Kadınlardaki kardiyovasküler hastalıkların saptanması ve önlenmesi konusunda gelişme sınırlı kalmıştır. Kalp krizi ve felçten ölen insanların neredeyse yarısında daha önce hiç bir belirti bulunmamaktadır. Yine neredeyse yarısında lipid profili (kan yağları) normaldir.

Kalp ve damar hastalıkları açısından orta derecede risk taşıyan asemptomatik (belirtileri ortaya çıkmamış) hastalar için ne yapabiliriz?
Tedavinin etkinliği intima-media tabakasının kalınlaşması ya da incelmesine göre belirlenir. Plak sayısı, plak özellikleri ve boyutlarındaki değişimlere bakılır.

Klinik pratikte bu test nasıl kabul gördü?
AHA'nın (Amerikan Kalp Derneği) yaptığı bir çalışmaya 45 yaş üstündeki bireyler ve risk faktörlerine sahip daha genç hastalar katıldı. Sonuç olarak CIMT ölçümünün geçici beyin iskemisi, felç ve koroner arter olayları için bağımsız bir belirleyici olduğu sonucuna varıldı. 2003 yılında ACC (Amerikan Kardiyoloji Koleji) Başkanı Dr. Pam Douglass bu testi etkili bir tarama olarak tavsiye etti. Dr. Pam Douglass'a göre; CIMT ölçümü: Koroner kalp hastalıkları ve serebrovasküler hastalıklar için hayli belirleyicidir. Kalp krizleri, geçici iskemik atak, felçler için hayli belirleyicidir. Karotis arterler (şah damarları) ile koroner arterler (kalbi besleyen damarlar) arasındaki ilişki vücudun diğer damarları arasındaki gibidir. Damar sertliği benzer derecelerde ortaya çıkar. CIMT aterosklerozun (damar sertliği) teşhisinde en çok bilgi veren yöntemdir.

 

Randevu İçin Ara