Check-up nedir?

Check-up, hiçbir sağlık sorununuz olmasa da yılda bir kez yaptırmanızı tavsiye ettiğimiz genel kontrol işlemidir. Daha detaylı anlatımı ile Check-up, olası hastalıkların erken dönemde tespit ve tedavi edilmesini amaçlayan; yaş, kalıtsal yapı ve çevresel faktörler dikkate alınarak yapılan sağlık taramasıdır.

 

Neden gereklidir?

Check-up sayesinde ilerleyen zamanlarda hastalığa dönüşebilecek riskler tespit edilerek erken teşhis ile hastalığın tedavi şansı artmaktadır. 

 

Radyolojik Check-up’ta hangi testler uygulanır?

Alışılagelmiş check-up programları, kan ve idrar tahlillerinin yanı sıra bazı temel radyolojik görüntülemelerden oluşmaktadır. Bu tarz bir check-up paketiyle sağlığınıza dair öğrenecekleriniz de sınırlı kalabilmektedir.

Örneğin tiroid hormonlarınıza kanınızdan bakılarak sadece hormon düzeyinizi öğrenebilirsiniz. Guatr, nodül ya da tiroid kanseriniz var mı yok mu öğrenemezsiniz. Bunu öğrenmenizin yegane yolu tiroid ultrasonu yaptırmaktır. Bir örnek daha verecek olursak; beyin damarlarınızda baloncuk olup olmadığını klasik bir check-up paketi ile öğrenmeniz mümkün değildir. Bunu ancak beyin emarı ile öğrenebilirsiniz.

Bu nedenlerle Ultrapark İleri Tanı Merkezi’nde “radyolojik check-up” paketleri oluşturduk. Farklı ihtiyaçlara yönelik olarak oluşturduğumuz farklı içeriklerdeki radyolojik check-up paketlerinden birini seçerek siz de sağlığınız için ilk adımı atabilirsiniz. (Paketlerimize göz atmak için tıklayın)

 

Nasıl yapılır?

Radyolojik tetkiklerde göz ardı edilmemesi gereken önemli bir konu da tetkiklerin hangi cihazlarla yapılıp kim tarafından yorumlandığıdır. Tetkiklerin ileri teknolojiyle donatılmış modern cihazlarla yapılması ve işinin ehli tecrübeli bir hekim tarafından yorumlanması önem arz etmektedir.

 

Ne kadar sürer?

Seçilen check-up paketinin kapsamına göre değişkenlik göstermektedir. En kısa 2 saat en uzun 2 gün sürer.

 

Ne sıklıklıkla yaptırılmalıdır?

Eğer herhangi bir sağlık probleminiz yok ise en az yılda bir kere, ailenizde riskli hastalık var ise (Kanser, Koroner Arter hast. Vb) hekimin önerdiği sıklığa göre check-up yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. 

Randevu İçin Ara