Biyopsi nedir?

Biyopsi, muayene ya da diğer yöntemlerle tanı konulamayan durumlarda vücudun istenen bölgelerinden, mikroskop altında inceleme ya da farklı tetkikler yapmak için hücre ya da doku alma işlemidir. Özellikle kanser hastalıklarının tanısında önemli bir yere sahip olan biyopsi, şüphe duyulan dokular için uygulanmaktadır.

 

Biyopsi hakkında bilinmesi gerekenler

 

Nasıl yapılır?

Günümüzde gelişmiş teknolojiler sayesinde biyopsi, farklı iğneler kullanılarak yapılmaktadır. Biyopsi sırasında ilgili organın içindeki şüpheli kitlenin en uygun hangi yöntemle görülebildiği belirlenir ve şüpheli kitlenin yeri net olarak tespit edilir. Lokal anestezi ile uygulanan biyopsi, iğne ile hedeflenen lezyona girerek, küçük parçalar ya da sadece hücre alınır. Bu işlem yaklaşık 15-20 dakika sürer. Alınan parçalar patoloji laboratuvarında incelenir.

 

Ağrı olur mu?

Biyopsi konusunda daha önce açık cerrahi yöntemleri(Ameliyatlı biyopsi) daha çok tercih edilmekteyse de günümüzde yeni teknolojiler sayesinde iğne biyopsisi yaygın olarak kullanılmakta ve daha çok tercih edilmektedir. Ultrapark’ta meme ve tiroid biyopsileri lokal anestezi adı verilen ağrısız yöntemlerle uygulanmaktadır. Biyopsi yaptırmaktan çekinen hastalarımız için son derece konforlu bir yöntem olan lokal anestezi tekniğimizle biyopsi işlemi sırasında duyulan ağrı %70 oranında azaltılmaktadır.

 

Biyopsi kanseri tetikler mi?

Hastaların çoğu kulaktan dolma bilgiler sebebiyle biyopsi yapıldığında hastalığın sıçradığı, kötüleştiği ya da parçalar alınırken kanser oluştuğunu düşünmektedir. Ancak bu korkuları destekleyen bilimsel çalışmalar bulunmamaktadır. Açık cerrahi yöntemler ya da iğneyle yapılan biyoplsilerin hiçbiri kanserin yayılmasına neden olmaz. Biyopsiler hastalığın tanısı koymak ve tedavisinin belirlenmesi için önemli girişimlerdir.

 

Sonuçları kaç günde çıkar?

Her organın biyopsisi farklı olduğundan dolayı inceleme süreleri de buna göre değişim göstermektedir. Biyopsi sonucu kaç günde çıkar sorusuna verilebilecek en genel cevap, rutin patolojik teknikler için 1-3 iş gününü kapsamaktadır. Ayrıca ek IHK tetkileri için 1-3 işgünü moleküler tetkikler için ise raporlama süresi ile birlikte 7-15 iş günü olacak şekilde planlanmaktadır. 

 

Tiroid Biyopsisi

Türkiye’de iyot eksikliğinin fazla görülmesi nedeniyle tiroid nodülü oldukça yaygın bir hastalıktır. Yetişkin nüfusta tiroid nodülü görülme oranı %40’ı bulmaktadır. 1 cm’nin üzerinde büyüklükteki nodüllerin ise %5’i kötü huyludur. Bu oranın yüksekliğine dikkatinizi çekmek isterim. Yapılan araştırmalara göre son 15 yılda tiroid kanserlerinde 6 kat artış görülmüştür. Bu nedenle tiroid ince iğne biyopsileri büyük önem taşımakta ve günümüzde pek çok yetişkine uygulanmaktadır.Yapıldığı yer ve yapılış şekli düşünüldüğünde hastalar için oldukça endişe verici bir işlem olarak görülmektedir. Bu nedenle işlem sırasında ağrıyı en aza indirmek hatta hiç ağrı duyulmaması için lokal anesteziyi kullanıyoruz. Böylece iğne cildi geçerken ağrı duyulmadığı için işlem daha konforlu bir hale geliyor.

Randevu İçin Ara