Ayrıntılı gebelik ultrasonu nedir? 

Her anne adayının önem verdiği şey, hamileliğin ve bebeğinin gelişimini sağlıklı şekilde tamamlaması. 18-24. haftalar arasında yapılan ayrıntılı gebelik ultrasonu, hamilelik döneminde anne karnındaki bebeğin sağlık durumunu detaylı olarak gösteren bir ultrason türüdür. Gebelikte ayrıntılı ultrasonun amacı, bebekte bir problem olup olmadığını erken dönemde saptamaktır.

 

Ne zaman yapılmalıdır?

Ayrıntılı gebelik ultrasonu gebeliğin 18-24. haftaları arasında yapılır. Bebeğin pozisyonuna bağlı olarak 15-30 dakika süren işlem sırasında başta kalp, beyin, yüz, omurga, mide ve böbrekler olmak üzere 100’ü aşkın organ veya yapı incelenir. Ayrıntılı kalp incelemesi olan Fetal Eko ile birlikte yapılırsa bu süre biraz daha uzayabilir.

 

Ayrıntılı gebelik ultrasonu hangi sebeplerle yapılır?

1) Tarama testlerinde yüksek risk tespit edilenler, daha önceki gebeliklerinde anomalili bebek dünyaya getirenler, ileri yaştaki gebeler, tarama testini yaptırmamış ya da süresini geçirmiş olanlar, amniyosentezi reddeden gebeler, gebelik diyabeti (şeker hastalığı) olanlar, tiroid hormon düzensizliği bulunanlar gibi risk grubundaki gebeler için ayrıntılı ultrason yapılması gerekmektedir.

2) Hiçbir risk faktörü bulunmayan gebeler için ayrıntılı ultrason yaptırma mecburiyetleri olmamakla beraber, gebelik takibini yapan doktoru tarafından ayrıntılı ultrason yapılması tavsiye edilebilir. Bu karar gebenin isteğine bırakılmaktadır.

Doğumsal kalp hastalıklarının çoğu beklenenin aksine düşük risk grubundaki gebeliklerde tespit edildiği de unutulmamalıdır.

 

Ayrıntılı gebelik ultrasonu nasıl yapılır?

Ayrıntılı ultrasonun uygulama yöntemi normal ultrasondan farklı değildir. Her ultrason işleminde olduğu gibi anne adayı cihazın yanında bulunan masaya yatırılır ve karın kısmına jel sürülerek prob uç yardımı ile gerekli olan görüntüler alınır. Alınan tüm görüntüler anında monitör ile izlenebilir ve yorumlanabilir.

 

Ayrıntılı gebelik ultrasonunun faydaları nelerdir?

Ayrıntılı ultrason taraması bebekte bulunabilecek anormal belirtilerin erken teşhisine olanak sağlar.

 

Ayrıntılı gebelik ultrasonu zararlı mıdır?

Ultrasonun bugüne kadar tespit edilmiş bir zararı olmadığı için yapılmasında anne ve bebek açısından bir sakınca yoktur. Şu bilgiyi de akılda tutmak gerekir:

Ayrıca; Eğer uygun pozisyonda olursa bebeğinizin yüzüne ait muhteşem renkli fotoğrafları CD veya fotoğraf çıktısı olarak alıp hatıra olarak saklayabilirsiniz.

Randevu İçin Ara