Açık emar nedir?

Emar, hastalıkların teşhisinde kullanılan ve istenilen bölgeden ayrıntılı görüntüler alınmasını sağlayan güvenilir görüntüleme yöntemlerinden birisidir. Sağlık teknolojisindeki ilerlemeler zamanla bazı ihtiyaçları da gündeme getirmiş ve Açık Emar cihazları üretilmiştir.  Kapalı emar cihazlarından şikayet eden ve bazı problemlerden dolayı kapalı emar cihazlarını kullanamayan hastalar için üretilen emar cihazlarına Açık emar cihazları denir. Bu cihazlar emara konu bölgenin detaylı görüntülenmesine olanak sağlamakta ve hasta için bu sürecin zahmetsiz geçmesini sağlamaktadır.

 

Kapalı emardan farkları nelerdir?

Kapalı emarda en büyük sıkıntı kapalı alan korkusu bulunan hastaların emarının nasıl çekileceği konusundadır. Emar üreticileri bu ihtiyaca “Açık Emar” cihazları üreterek cevap vermiştir. Kapalı emar cihazları hastaların dört tarafı kapalı, tünele benzer bir ortamda hareket etmeden yatmasını gerektirdiği için hastalarda tedirginlik yaratmaktaydı. Bu nedenle geliştirilen üç tarafı açık emar cihazları sayesinde hem görüntüleme açısından detaylı bilgiler elde edilmekte hem de hasta konforu sağlanmaktadır. 

Açık emarın kapalı emardan temel farklarını şöyle sıralamak mümkündür:

  • Kapalı alan korkusu nedeniyle emara girmekten çekinen hastalar için açık emar cihazı rahat bir ortam sağlamaktadır.
  • Fazla kilolu olduğu için kapalı emar cihazına giremeyen hastaların büyük kısmı açık emar cihazına girebilmektedir.
  • Açık emar cihazları kapalı emar cihazlarına kıyasla daha gürültüsüz çalışmaktadır. Böylece hastaların görüntüleme sırasında daha

huzurlu ve rahat olmaları sağlanmaktadır.

  • Kalp hastaları, tansiyon ve astım rahatsızlığı bulunan hastalar kapalı emar cihazında oldukça zorlanırken açık emar cihazında çoğu kez sorunsuz bir şekilde görüntülemeleri yapılabilmektedir.

 

Açık emarın avantajları nelerdir?

Açık emar cihazları kapalı emar cihazlarından farklılaşarak hastalara kolay ve huzurlu bir yöntem sunmaktadır.  Kapalı emar cihazlarından ayrıştıran özelliklerinin yanında açık emarın hastaya sunduğu birçok avantajı da bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Açık emar cihazında hastanın yanında refakatçisi bulunabilmektedir.
  • Açık emar cihazıyla yapılan çekimde hastanın can sıkıntısını gidermek için müzik dinlemesi, kitap okuması mümkündür.
  • Açık emar kapalı bir ortamda hareketsiz durmaları zor olan çocuk hastalar için daha uygundur. Ebeveynler çekim sırasında eşlik edebilmektedir.
Randevu İçin Ara