Fetusta (Bebekte) Ense Kalınlığı

Bebekte ense kalınlığı, bebeğinizin boynunun arka kısmında bulunan derinin altındaki sıvının kalınlığını ifade eder.

Ölçüm ne zaman yapılmalıdır?
Bebekte ense kalınlığı ölçümü gebeliğin 11-14. haftasında, bebeğin baş popo mesafesi 45-85 mm arasında olduğu zaman omurga ile ense cildi arasındaki mesafe ölçülerek tespit edilebilmektedir. Sağlıklı bebeklerde ortalama ense kalınlığı 1.8 mm -3 mm arasındadır.

Bebeklerde Ense Kalınlığı Nedenleri Nelerdir?

Kalp yetmezliği:
Konjenital kalp ve büyük damar anomalilerin büyük çoğunluğu ense kalınlığındaki artış ile birliktelik gözlemlenmektedir. Yani bebeklerde ense kalınlığının artmasının nedenlerinden birisi kalp yetmezliğidir.

Anormal ekstrasellüler matriks kompozisyonu: Ense derisinde anormal oranda sıvı birikimini ifade etmektedir. Bu değişiklikler, fetal trizomilerdeki genetik imbalansın neden olduğu gen dozunun etkilerine bağlanabilir.

Baş ve boyunda venöz göllenme: Venöz göllenme, bağ dokusuna bağlı olarak ortaya çıkan koyu mavi lekelerdir. Venöz göllenme olan Diafragma hernisi ve iskelet displazilerinde üst mediastenin sıkışmasına bağlı olarak ense kalınlığı artmaktadır.

Lenfatik damar hipoplazisi: Halk arasında büyüyememe hastalığı olarak adlandırılan Turner Sendromu’nda üst dermisteki lenfatik damarların az gelişmiş olduğu gözlemlenmiştir bu durum ense kalınlığının artışına neden olmaktadır.

Fetal anemi ve fetal enfeksiyon: Alfa talasemi(vücuda oksijen taşıyan hemoglabini azaltan bir hastalık), Blackfan-Diamond anemi (kemik iliği yetmezliği), diseritropoetik anemi (kemik iliğinde kan yapımının yetersiz olması) ve fetal parvovirus enfeksiyonuna bağlı fetal anemilerde birinci 3 ayda ense kalınlığı artabilir.

Ense kalınlığına eşlik eden anomaliler
Kromozomal olarak normal fetusların %4’ünde ense kalınlığı mevcuttur ve bu bebeklerde % 2.5’den % 45’e kadar yapısal anomaliler eşlik edebilir. Bunlar;

Kalp Defektleri
Diafragma hernisi
Bağırsaklarla birlikte açık fıtık
Bağırsak olmaması durumu
Yemek borusunun olmaması durumu
İskelet (Kemik) bozuklukları
Bazı Sendromik hastalıklar; Smith-Lemli-Optiz Sendromu, Fryn Sendromu, Joubert Sendromu, Meckel-Gruber Sendromu, VATER Sendromu…

Bu nedenle fetusta ense kalınlığına eşlik eden anomalileri veya genetik sorunların gözlemlendiği şüpheli ultrasonografik incelemeleri detaylandırmak için hamileliğin 20-22. haftalarında mutlaka ayrıntılı gebelik ultrasonu incelemesi yapılmalıdır.

 

 

 

 

Randevu İçin Ara